Ubytování Jeseníky Kubeš

Jeseníky

Jesenická oblast

Východosudetská oblast neboli Východní Sudety, polsky Sudety Wschodnie, německy Ostsudeten, je geomorfologická oblast, která se rozkládá na hranicích polského a českého Slezska, východních Čech a severní Moravy.

Jesenická oblast

Východosudetská oblast neboli Východní Sudety, polsky Sudety Wschodnie, německy Ostsudeten, je geomorfologická oblast, která se rozkládá na hranicích polského a českého Slezska, východních Čech a severní Moravy. Na západě u obce Heřmanice navazuje na Orlickou oblast, Mladkovské sedlo, Przelęcz Międzyleska, jako Kladská kotlina, patří do Orlické oblasti, na severu přechází v Krkonošsko-jesenické podhůří, na severovýchodě se dotýká Slezské nížiny, na jihovýchodě ji Moravské úvaly oddělují od Karpat. Na jihu leží Brněnská vrchovina, která spadá pod Českomoravskou subprovincii.

Jesenická oblast se dělí na následující celky:

  • Králický Sněžník
  • Rychlebské hory
  • Hrubý Jeseník
  • Nízký Jeseník
  • Hanušovická vrchovina
  • Zábřežská vrchovina
  • Mohelnická brázda
  • Zlatohorská vrchovina

Masiv Králického Sněžníku
Nejvyšší bod: Králický Sněžník 1.424 m n. m.
Rozloha: (na území Čech) 76 km²
Střední výška: 931 m n. m.
Nadřazená jednotka: Jesenická oblast
Sousední jednotky: Kladská kotlina, Rychlebské hory, Hanušovická vrchovina
Horniny: rula, svor, vápenec
Povodí: Morava, Lipkovský potok, Nysa Kłodzka

Králický Sněžník

Je také nazýván masivem Králického Sněžníku. Je to geomorfologický celek, vysoká, členitá hornatina, rozkládající se na rozhraní Čech, Moravy a Kladska. Převážná část hornatiny leží v polském Kladsku a nese polský název Masyw Śnieżnika, německy se pohoří jmenuje Glatzer Schneegebirge. Nejvyšší hora se jmenuje Králický Sněžník - polsky Śnieżnik Kłodzki, německy Glatzer Schneeberg nebo Grulicher Schneeberg. Nadmořská výška vrcholu se ve zdrojích rozchází. Polské prameny uvádějí 1425 m. n. m., české nejčastěji 1423 m. n. m.

Území je zajímavé i z geologického hlediska. Je tvořeno přeměněnými horninami (ruly a svor). V malé míře se na tomto území vyskytuje krystalický vápenec a dolomit, amfibolit, amfibolická břidlice, kvarcit a kvarcitická břidlice.

Králický Sněžník patří do Jesenické oblasti. Od Rychlebských hor je oddělen Kladským sedlem. Na západě a severu spadá Králický Sněžník do Kladské kotliny. Z jihu odděluje Králický Sněžník od Hanušovické vrchoviny řeka Morava. Na východě pohoří Králický Sněžník spadá do Staroměstské kotliny, která ho dělí od Hrubého Jeseníku.

Objevují se zde periglaciální jevy, jako mrazové sruby nebo kamenná moře. V oblastech, kde je velký výskyt krystalických vápenců, jsou vyvinuty krasové jevy. Například jeskyně Tvarožné díry, Patzeltova jeskyně, na polské straně Jaskinia Niedźwiedzia – česky Medvědí jeskyně.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky
Umístění: Moravskoslezský a Olomoucký kraj
Nejbližší město: Jeseník
Rozloha: 740 km2
Založeno: 1995
Správa: CHKO Jeseníky

CHKO Jeseníky je chráněná krajinná oblast v pohoří Hrubý Jeseník, vyhlášená roku 1969. Hlavním předmětem ochrany jsou horské lesy a rašeliniště. Horské louky na hlavním hřebeni nad hranicí lesa patří k botanicky nejbohatším lokalitám v České republice. Rozloha CHKO je 744 km2.

Území se nachází na severním okraji Moravy a české části Slezska na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Jeseníky jsou součástí okresů Bruntál, Jeseník a Šumperk. Správa CHKO sídlí ve městě Jeseník.

CHKO zahrnuje pohoří Hrubý Jeseník a blízké okolí Hanušovické a Zlatohorské vrchoviny. Nejvyšší bod Jeseníků je Praděd (1.492 m. n. m.). Nejnižší bod leží ve výšce 339 m. n. m. Táhlé, zaoblené hřbety jsou tvořeny metamorfovanými horninami a hlubinnými vyvřelinami. Ve vrcholové části Jeseníků se vyskytují četné skalní útvary, kamenná moře, mrazové sruby a ledovcové kary.

EET informace: podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Povinnost k EET v této provozovně platí: od 1. prosince 2016 pro ubytovací služby.

Zajímavosti

Akce

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Proč?